Dezbatem împreună inițiative legislative

Notifications
Clear all

Inițiativă legislativă pentru modificarea şi completarea Legii audiovizualului în sensul marcării producţiilor realizate în perioada comunismului cu însemnul C (cenzură).

1 Păreri exprimate
1 Utilizatori
0 Likes
356 Vizualizări
Păreri exprimate: 5
Inițiatorul dezbaterii
(@editor1)
Înregistrat: 4 years ago

Trebuie să ne aducem aminte permanent, mai ales zilele acestea, în ce condiții de cenzură au muncit românii, Inclusiv realizatorii de filme sau teatre.

Propunerea legislativă urmărește doar să atragă atenția asupra contextului în care au fost create producțiile audiovizuale, realizate în condiții socio-politice care nu permiteau libertatea de creație și de exprimare. Propunerea legislativă nu urmărește sub nicio formă să restricționeze sau să interzică aceste producții audiovizuale.

Programele realizate în acea perioadă aveau drept scop legitimarea regimului, prin distorsionarea realității, iar difuzarea acestor materiale propagandiste în mediul audiovizual românesc în zilele noastre, poate induce o imagine deformată, în special în rândul tinerilor care nu au trăit într-un regim totalitar şi care reprezintă  peste 45% din populația actuală a României.

Din aceste considerente este necesară avertizarea telespectatorului cu privire la faptul că vizionează producții realizate în condiții socio-politice care nu permiteau libertatea de exprimare

Așa cum celelalte însemne de avertizare (AP – cu acordul părinților, 12 – interzis minorilor sub 12 ani, etc.) protejează împotriva nudității, violenței, discursului obscen, etc., este indicat să apară și însemnul C (cenzură) în cazul producțiilor audiovizuale realizate în perioadele totalitare.

Iniţiativa legislativă a fost depusă la Biroul Permanent al Senatului spre dezbatere şi adoptare în comisiile de lucru și plen.

Exprimă un punct de vedere

Numele autorului

Adresa de email

Title *

 
Preview 0 Revizuiri Salvat
Share: